Warning: include(//modules/mod_articles_categories/cache.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /includes/framework.php on line 7

Warning: include(//modules/mod_articles_categories/cache.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /includes/framework.php on line 7

Warning: include() [function.include]: Failed opening '//modules/mod_articles_categories/cache.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php/pear5') in /includes/framework.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:7) in /libraries/joomla/session/session.php on line 411

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /includes/framework.php:7) in /libraries/joomla/session/session.php on line 411
Być szczęśliwym

Być szczęśliwym

Drukuj

 

Moje rozważania Bożego Słowa pomagają mi widzieć rzeczywistość , taką jaka ona jest . Bez przebarwiania , szarą czy jasną , ale rzeczywistość . Myślę też , że dobrze jest posłuchać i usłyszeć , popatrzeć i zobaczyć , może nawet zobaczyć to czego dotąd widać nie było .

Będziemy się zatem skupiali dziś nad słowem - Szczęście.

I tak na wstępie słowo szczęście podzielimy na dwie płaszczyzny .

1)       duchowa

2)       fizyczna

W płaszczyźnie duchowej słowo szczęście może być użyte w kontekście związanym z przeżyciem duchowym a te przeżycia są rzędu wyższego i mają pozytywny wpływ na nasze życie . W Nowym Testamencie '' Jestem szczęśliwy'' jest użyte tylko jeden raz i to nie w potocznej mowie , tylko w sytuacji szczególnej .

Czytamy o tym w Dziejach Apostolskich 26,2 . Uważam się za szczęśliwego królu Agryppo …

Apostoł Paweł stojąc przed królem Agrypą w swojej obronie przed oskarżycielami , uznał siebie być szczęśliwym – dlaczego ? Bo mógł złożyć świadectwo o Jezusie .

Główny sędzia Festus zaprosił do swojego pałacu króla Agrypę , królową Berenikę oraz dowódców i najznakomitszych mężów miasta . I teraz na polecenie sędziego wprowadzono więźnia w związanego  przed tę świtę . Tym więźniem był oczywiście Apostoł Paweł .Jak wyglądał więzień wobec wymienionych wyżej postaci , można sobie tylko wyobrazić . Ktoś z nich mógł wtedy pomyśleć – nieszczęśliwy człowiek . Nie była by to jednak ocena trafna .

Kiedy pozwolono Pawłowi by zajął głos w swojej sprawie , pierwsze co powiedział to : Uważam się za szczęśliwego o królu Agrypo , że mogę się dziś wobec ciebie bronić przed tym wszystkim o co mnie Żydzi oskarżają .

Myślę że pamiętamy chwile kiedy mogliśmy komuś złożyć świadectwo o Jezusie . Zazwyczaj byli to ludzie podobni do nas z tej samej hierarchii społecznej . Jeśli czasem był to pracodawca , nauczyciel , czyt urzędnik , czuliśmy się jeszcze bardziej zaszczyceni . Cóż dopiero przed królem .

Tu jak myślę z pomocą przyjdzie nam Asaf w lepszym zrozumieniu , co znaczy być szczęśliwym .

Lecz moim szczęściem jest być blisko Boga , pokładam w Panu w Bogu nadzieję moją .Ps.73,28 .

I tylko to może być prawdziwym szczęściem w twojej ziemskiej przestrzeni tutaj i będzie ono tak długo z tobą jak długo zdołasz być blisko Boga . Bliskość Boga to nie tylko nasza społeczność z Nim , to także a może przede wszystkim świadomość kim tak naprawdę jesteśmy w Chrystusie . Oraz świadomość mojej przynależności do wielkiej Bożej rodziny a Boża rodzina posiada też  szczególny przywilej . A oto on : Przeto teraz nie ma żadnego potępienia dla tych , którzy są w Chrystusie .[Rzym.8,1] Czy zatem nie jest to powód do szczęśliwości i radości w Panu a szczęściu zawsze będzie towarzyszyć radość .

Pamiętajmy też o tym , że przywilej zobowiązuje do lojalności wobec osoby , która ten przywilej stosuje . Lojalność przywiązanie i wierność Bogu , są zarazem bliskością z Bogiem i to te wartości też czynią nas szczęśliwymi w naszej ziemskim pielgrzymowaniu na płaszczyźnie duchowej .

Natomiast na płaszczyźnie fizycznej nie ma szczęścia , szczęście w sensie ogólnym zostało gdzieś tam pomiędzy rzekami , Eufratem a Tygrysem . To tam człowiek oddalił się od Boga źródła szczęścia i poszedł własną drogą z tęsknotą za szczęściem . Później oszukany przez ojca kłamstwa jakąś pomyślność zaczął nazywać szczęściem . Mogą być to tylko chwile zachwytu , pomyślności , powodzenia , czy jakaś uzasadniona pewność siebie . Ale proszę Cię ,  nie nazywaj tego szczęściem bo to nie jest prawdą . Takie przeżycia są też udziałem ludzi świeckich . O tym mówi wspomniany psalm 73,3 .Bo zazdrościłem zuchwałym , widząc pomyślność bezbożnych . Ci ludzie swoją pomyślność zawdzięczają sobie , swoim kolegom i różnym układom . Później mówią - udało się ! Jestem szczęśliwy .

Prawdziwe szczęście może wynikać tylko z prawdziwej bliskości z Bogiem . Natomiast doświadczenia o których wspomniałem jak , pomyślność i powodzenie przynosi czas i trafunek , lub inaczej , czas i przypadek stanowią o ich powodzeniu mówi Kaznodzieja [Ka zn.9,11] Czyli mogą być i są udziałem różnych grup społecznych . Wierzący ludzie nazywają to Bożym błogosławieństwem dla siebie  i słusznie , są też Bogu za to wdzięczni . Natomiast nazywać to szczęściem w kontekście psalmu Asafa , jest nie prawdziwe . Ludzie , którzy doświadczają prawdziwego szczęścia powinni wiedzieć kiedy mogą powiedzieć – jestem szczęśliwy .

Chcesz wiedzieć co znaczy naprawdę być szczęśliwym ? Popatrz w oczy małego i zdrowego dziecka , to właściwy obraz prawdziwego szczęścia . Dzieci żyją chwilą , nie mając przeszłości , i na pewno nie myślą o przyszłości . Nie mają też poczucia winy , która dręczy już ich starsze rodzeństwo . Małe dzieci są szczęśliwe , bo przede wszystkim są święte jak ich Bóg święty jest . Dzieci posiadają niewinność i nie posiadają zdolności do kłamstwa , czy bycia kimś innym niż są . Zachowują się dokładnie jak przyroda . Ich przeznaczeniem dziś być dzieckiem i niczym więcej , podobnie jak przeznaczeniem przyrody jest być przyrodą . To później dopiero dorośli ludzie wprowadzają ich w swój wymyślony przez siebie świat pozbawiając ich szczęścia .

Jest jeszcze jedno miejsce w Nowym Testamencie o kontekście szczęścia . Apostoł Paweł w liście do Kor .7,40 radzi dla wdów aby pozostały w swoim wdowieństwie . Będą szczęśliwsze , bo samotna bardziej troszczy się oto by podobać się Panu , Oczywiście gdy ich troską będzie by być blisko Boga. . Kontekst szczęśliwości jeszcze przewija się w liście do Gałatów 4,15.Galicjanie bardzo się cieszyli  z Ewangelii , którą zwiastował im Apostoł . Ale minął jakiś czas a ich miłość oziębła i do Boga i do Apostoła . Pyta więc ich : cóż się stało z tą wszą szczęśliwością ? Byliście tacy mili , tacy dobrzy , że gdy by to było możliwe , nawet oczy swoje oddalibyście dla mnie . To rzecz oczywista , że wtedy byli bardzo blisko Boga , gotowi nawet na takie poświęcenie , ale później było inaczej i ich szczęśliwość gdzieś się ulotniła  . W jej miejsce pojawiła się nawet wrogość do Apostoła i to tylko dlatego , że powiedział im prawdę o złych nauczycielach w ich środowisku .

A zatem nikt i nic poza tobą samym nie może sprawić abyś był szczęśliwym . Bo być blisko Boga . To pragnąć tego , to dążyć do tego a życie wówczas będzie wsparte Bożym oddechem każdego dnia Bo jeśli nie , to czasem powiesz , że jesteś szczęśliwy , ale wewnątrz nie będziesz o tym przekonanym bo ty już wiesz co znacz być blisko Boga i być naprawdę szczęśliwym . 

Copyright 2011 Być szczęśliwym. Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa - Zbór w Legnicy
Joomla templates 1.7 by Hostgator